Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Kamera sistemleri, eviniz veya işiniz için paha biçilmez koruma sağlayabilir. Sadece farkedilerek hırsızlığı önleyebilir, hareket algıladıklarında akıllı telefona kaydedilmiş video klipler gönderebilir, ev veya iş sahiplerinin ön kapıda kimin olduğunu görmesine ve hatta plaka numaralarını ve yüzlerini yakalamasına izin verebilir. Teknoloji sürekli geliştikçe, kamera sistemleri de gelişmektedir. Günümüzün kamera sistemleri, HD kameraları yüksek çözünürlüklü kayıt cihazlarıyla birleştirmekte ve bu da herhangi bir proje için en üst düzeyde gözetim sağlar. Sizlere kamera sistemleri ve güvenlik sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler derledik.

Güvenlik Kameraları Türleri

Bir ev güvenlik kamerası seçmek, başlangıçta oldukça basit bir işlem gibi görünebilir, ancak mevcut tüm farklı seçeneklerle, biraz zor olabilir. Video, kablosuz ve akıllı teknolojideki gelişmeler sayesinde, her biri avantaj ve dezavantajları olan birçok güvenlik kamerası türü vardır. Uygun kamerayı belirlemek için öncelikle kameralarla ilgili bazı temel bilgileri ve güvenlik gereksinimlerinize nasıl uyduklarını anlamamız gerekir.

Başlıca güvenlik kameraları bullet, dome, iç mekan, dış mekan, kablolu, kablosuz, kablosuz ve akıllı kameralardır. Bullet ve Dome kameraları, şekline göre adlandırılmıştır ve en sık kullanılan CCTV kamera türlerinden ikisidir. Birçok kamera hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir; ancak, dış mekan kameralarında aramak istediğiniz bazı özellikler vardır.

Bullet Kameraları

Bullet kameralar, bir mermiye benzeyen uzun silindirik biçimleri ile adlandırılmıştır. Belirgin görünüm, davetsiz misafirlere gözle görülür bir caydırıcılık sağlaması bakımından oldukça etkilidir. Hırsızların güvenlik kameraları görünür durumdaysa farklı bir hedef seçmesi daha olasıdır. Silindirik şekil ayrıca belirli giriş veya çıkış noktaları gibi sabit bir alana odaklanmanıza uygundur. Ancak, yalnızca bir sabit görüşünüz olduğundan, birden fazla kamera gerekebilir.

Bullet kameralar, içeride ve dışarıda bir duvara veya tavana kolayca monte edilebilir. Bir bullet kameranın dış gövdesinde hava şartlarına karşı koruma sağlayan ve parlamayı azaltan küçük bir çıkıntı bulunur, bu da dış mekan kullanımı için idealdir.

Dome Kameralar

Bullet kameralar gibi, dome kameralar da benzersiz bir şekle sahiptir; ancak, bullet kameralarından daha az dikkat çeker. Genellikle tavan kameraları olarak anılır, dome kameralar genellikle iç mekanlarda kullanılır, ancak dış mekanlarda da kullanılabilir.

Dome kameralar, bullet kameralarla aynı özelliklerin çoğunu içerir, ancak farklı avantajlar sağlar. Özellikle, dome kameralar daha geniş bir görüş açısına sahip olma eğilimindedir. Buna ek olarak, dome kameralar, bullet kameralarına kıyasla kurcalama ve sabotaja karşı daha dayanıklıdır. Bullet kameralarda olduğu gibi, dome kameralar iç ve dış mekanlarda kolayca duvara veya tavana monte edilebilir.

Hem bullet hem de dome şeklindeki kameralar, gece görüş, ısı ve hareket algılama teknolojisine sahip olabilir, ikisi de modern güvenlik kameralarının sahip olması gereken özelliklere sahiptir. Ek olarak, bir DVR veya NVR kaydediciye bağlanabilirler.

Ayarlanabilir Kameralar

En üst düzeyde kontrol ve kapsama için sisteminiz ayarlanabilir güvenlik kameraları içerebilir. Motorlar ile donatılan bu kameralar, sabit güvenlik sistemi kameralarından daha geniş bir görüş alanını yakalamak için otomatik olarak hareket etmek üzere programlanabilir. Daha da iyisi, çoğu uzaktan pan, tilt ve zoom kontrolü sunar, böylece alanı daha rahat görüntüleyebilir ve istediğiniz noktaya odaklanabilirsiniz.

Hareket Dedektörlü Kameralar

Hareket dedektörlü kameralar, hareket algıladığında kayıt yapma olanağı sunmakla birlikte, kayıt alanı tasarrufu sağlarken, şüpheli durum analizleri süresini kısaltarak, tespit kolaylığı olanağı sunar.

Kablosuz ve Kablolu Güvenlik Kameraları

İsimler sezgisel olabilse de, kablolu, kablosuz ve kablosuz güvenlik kameraları arasında belirgin farklılıklar vardır. Kablolu güvenlik kameraları en geleneksel güvenlik kamerası türüdür. Kablolu kameralar, yönlendiricinize ve internete bağlanan bir kayıt cihazına doğrudan bağlanır (kablolu). Kablolu güvenlik kamerasına bağlı olarak, ayrı bir güç kablosu da gerektirebilir. Güvenlik görüntülerini saklamak ve görüntülemek için kablolu kameraların bir DVR veya NVR kaydediciye bağlı olması gerekir.

Kablosuz IP kameralar olarak da bilinen kablosuz kameralar, kablosuz ağ üzerinden veri toplar ve yayınlar. Yaygın bir yanılgı ise, kablosuz bağlantının kablosuz olduğu anlamına da geliyor. Kablosuz güvenlik kameraları için hala günümüzde güç kablosu gereklidir.

Kablosuz güvenlik kameraları kurulumu en kolay olanıdır ve güvenlik görüntüleri bulutta saklanır. Pille çalışan modeller için pillerin şarj edilmesi gerekir.

Kablolu, kablosuz ve kablosuz güvenlik sistemlerinin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin. Jet Koruma 0216 306 66 01

Ses Entegre, Sesli Kameralar (İnterkom özellikli)

Özellikle Ip kameraların bir kısmı, ses alma ve iletme özelliklerine sahiptir. Böylece ortamdaki sesi dinlerken, sesinizi ortama da iletme şansına sahipsiniz. Bu tip kameralara daha çok ebeveyn sistemlerinde (bakıcı kameraları) ve yüksek emniyet ve takip gerektiren alanlarda tercih edilmektedir.